9 lis 2013

Dawne sposoby na plamy

To, jak bardzo plamy potrafią być dokuczliwe, wiemy dobrze. No chyba najlepiej znają ów problem osoby mające pod swoja opieką małe dzieci.
Te to potrafią niekiedy tak nadziałać, że nie ma co. Cuda to mało, żeby przegnać plamsko skutecznie. Jak wiele różnych części garderoby przez plamy poszło w odstawkę to aż szkoda wspominać.

Poszukując literatury na temat konstrukcji i modelowania wykroju natknęłam się na tabele, które przedstawiają domowe sposoby usuwania plam. Na ile skuteczne jeszcze nie wiem, ale na pewno skorzystam w chwili konieczności. Na pewno tak na  już przyda się porada z obszaru: błoto, trawa, tłuszcze czy wosk. Taki mały standardzik przy dziecku w młodszym wieku szkolnym.
 
Poniżej przedstawiam znalezione w książce tabele pokazujące rodzaj plamy, rodzaj tkaniny i sposoby jak sobie z plamą poradzić. Pochodzą one z książki: Nauczanie kroju i szycia M. Vogelsang Soczyńskiej (1964).

Zresztą, po zapoznaniu się z literaturą dla szyjących, muszę przyznać, że te stare książki zawierają wiele cennych i aktualnych informacji pomocnych w nauce kroju i modelowania wykroju za dużo mniejszą kwotę, niż te współczesne. Dlatego, tym bardziej polecam.

Przedstawiona powyżej tabela pokazuje problem z numerami pod którymi znajdują się sposoby na usunięcie dokuczliwej plamy. A te sposoby mamy właśnie w znajdującej się poniżej tabeli. Jak widać jest ich trochę.


Nie pozostaje mi już nic innego, jak tylko życzyć skutecznego odplamiania a zarazem właściwego dbania o tkaniny.
A może ktoś chciałby cos jeszcze do tej listy dorzucić?
Zapraszam do dzielenia się swoimi sposobami.
Chętnie je poznam.

3 komentarze:

 1. Post bardzo przydatny, mnie z pewnością się przyda, gdyż jestem mistrzynią w plamieniu ubrań :-). Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 2. a ja walcze z plama od oliwy na jedwabnej bluzce, wyprobowalam juz mase nowoczesnych srodkow na usuwanie plam i osiagnelam tylko tyle ze plama troche zbladla ale jest dalej, musze wyprobowac jszcze ten sposob tutaj, przydatny post Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło. że zamieszczony post może być użyteczny.

   Usuń